Αθλητισμός

Μπακς – Λέικερς 124-128: Απίθανο θρίλερ δύο παρατάσεων και… τριπλός Αντετοκούνμπο

Έπειτα από μία πραγματικά επική αναμέτρηση, η οποία οδηγήθηκε στη δεύτερη παράταση ώστε να κριθεί ο νικητής, οι Λος Άντζελες Λέικερς κατάφεραν να πάρουν το διπλό επί των Μιλγουόκι Μπακς, επικρατώντας με 128-124.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d048wowmm04p)

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στα μισά της πρώτης περιόδου βρίσκονταν μπροστά με 10 πόντους (14-4, 5:58), διατηρώντας απόσταση μέχρι και το τέλος του δωδεκαλέπτου, το οποίο έληξε με το σκορ στο 32-16.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να «ροκανίσουν» τη διαφορά. Ήδη με το πέρασμα των 6 λεπτών είχαν φτάσει το σκορ στο 41-33 αλλά οι Μπακς βρήκαν τρόπο ώστε να αποκτήσουν πάλι διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 58-42 και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει σημειώσει double double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στην επιστροφή των παικτών στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο, τα «ελάφια» διατηρήθηκαν στο +10 (72-62, 6:09) και έκλεισαν άνετοι την τρίτη περίοδο στο +14 (88-74), με το σκορ να μην προϊδεάζει το τι θα ακολουθούσε.

Αν και οι Μπακς παρέμειναν στο +10 στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου (94-84), η αντεπίθεση των Λέικερς είχε αρχίσει. Ο Πρινς στα τελευταία 44 δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας ισοφάρισε για το 101-101, οδηγώντας παράλληλα το παιχνίδι στην παράταση.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d04684qchzyh)