Τόμοβα – Σάκκαρη 0-2: Άνετη πρεμιέρα στο Τσάρλεστον

Η Μαρία Σάκκαρη απειλήθηκε ελάχιστα από τη Βικτόρια Τόμοβα, επικράτησε με 6-3, 6-3 και έκανε επιτυχημένη πρεμιέρα στο γκρι χώμα του τουρνουά στο Τσάρλεστον. Με τη νίκη της πέρασε στη φάση των «16», όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού ανάμεσα στην Ουκρανή, Λέσια Τσουρένκο και την Αυστραλή, Αστρα Σαρμ.

Η Σάκκαρη βγάζοντας τρία winner κατέκτησε το εναρκτήριο game, προσπάθησε να πιέσει στο πρώτο service game της Τόμοβα, που είχε τις λύσεις για το 1-1. Στο 3ο game έγινε η ζημιά, με αβίαστα λάθη βρέθηκε στο 15-40 και με αποτυχημένη της επιστροφή στο φιλέ και η Τόμοβα πήρε την πρωτοπορία με 2-1 και με άνεση έφθασε στο 3-1.

Η Μαρία μείωσε σε 3-2 και στο 6ο game επανέφερε την ισορροπία στο σετ, έχασε το πρώτο break point στο 30-40, όμως το κατάφερε στο αβαντάζ για το 3-3. Στο 7ο game μετά το 40-30 και το 2ο αβαντάζ, προσπέρασε με 4-3.

H αντίπαλός της άρχισε τα λάθη, που την έφεραν σε δύσκολη θέση 0-40, με εκείνη να φθάνει σε break με love game και να σερβίρει για το σετ: Προηγήθηκε 40-0 και στο 2ο set point το κατέκτησε με 6-3 σε 35 λεπτά.

Η Ελληνίδα τενίστρια με άστοχο διαγώνιο μπάκχαντ, πέταξε break point στο 30-40, με την Τόμοβα να κάνει το 1-0. Με love game ήρθε η ισοφάριση (1-1) από την κορυφαία τενίστρια στη χώρα μας, στο 3ο game η Τόμοβα διατήρησε το σερβίς της μετά το 4ο αβαντάζ (2-1) και με δεύτερο σερί love game η Σάκκαρη ισοφάρισε σε 2-2.

Στο επόμενο game η Τόμοβα με άσο «έσβησε» break point στο 30-40, για να διατηρήσει την πρωτοπορία (3-2). Η Σάκκαρη βρέθηκε αντιμέτωπη με τριπλό break point (0-40), όμως με τις άστοχες επιλογές από την Τόμοβα, βγήκε από τη δύσκολη θέση (3-3).

Στην ίδια θέση βρέθηκε η Τόμοβα (0-40) αμέσως μετά, με τη Σάκκαρη στη 2η ευκαιρία και με τη βοήθεια του φιλέ να φθάνει στο 3ο break στον αγώνα και να παίρνει κεφάλι στο σετ με 4-3. Με άνεση έκανε το 5-3, έδειξε αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι στο σερβίς της Τόμοβα και το πέτυχε, φθάνοντας στο 6-3 και στην πρόκριση.

Πηγή: gazzetta.gr