Basketball Champions League, Βόννη – Περιστέρι 89-78: Προβάδισμα πρόκρισης οι Γερμανοί

Το πάλεψε το Περιστέρι Βwin για περίπου 38′ λεπτά, αλλά στο τέλος δεν άντεξε και η Βόννη έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών του BCL. Οι Γερμανοί επικράτησαν με και θα κοντραριστούν με την ομάδα του Σπανούλη στο Game 2 την επόμενη Τετάρτη.

Για τους νικητές από 19 είχαν οι Γκρίσελ και Κέρκγουντ και από την άλλη ο Μήτρου Λονγκ σταμάτησε στους 22 πόντους.

Βόννη – Περιστέρι: Το ματς
H Bόννη μπήκε καλύτερα στο ματς και έκανε το 8-2 στον αιφνιδιασμό με τον Κέρκγουντ. Μήτρου Λονγκ και Ράγκλαντ με τρίποντα έκαναν το 10-8 για το Περιστέρι στα μέσα της περιόδου. Ο Γουίλιαμς ευστόχησε από τη γωνιά και έκανε το 14-16 για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Σπανούλη είχε 6/9 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο που τελείωσε με 22-24

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d0aod52pp5ft)

Η Βόννη με επιμέρους 15-4, έκανε το 37-30 στο 15′. Ο Τόμπσον μείωσε σε 39-36 για τους Περιστεριώτες. Ο Λονγκ μείωσε στον πόντο για το 39-38 στο 17, ενώ ο Ράγκλαντ έδωσε προβάσισμα στην ελληνική ομάδα για το 42-44 στο 19′.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d0aojaewcnu9)

Με τον Γκρίσελ να σκοράρει για τρεις, η Βόννη έκανε το 58-50 στο 25′. Ο Φλαγκ έκανε το 66-54 και έδωσε αέρα 12 πόντων στη Βόννη. Ο Ντάνγκουμπιτς έκανε το 70-60 για το Περιστέρι στο 29′.